Pradžia » Europos parkas baigė restauruoti Liubavo dvaro malūną
Liubavo dvaro malūno netoli Vilniaus restauracija baigta, jis pritaikytas muziejinei veiklai. Projektą „Liubavo dvaro vandens malūno restauravimas ir pritaikymas kultūros ir viešosioms reikmėms“ finansuoja Lietuvos Respublika, Islandija, Lichtenšteinas ir Norvegija pagal Europos ekonominės erdvės finansinį mechanizmą.
Šis projektas skirtas išsaugoti vertingą kultūros paveldo objektą Vilniaus rajone. Pagrindinis projekto uždavinys – restauruoti ir kaip muziejų įrengti Liubavo dvaro malūną, demonstruoti malimo įrangą ir pristatyti Liubavo dvaro istoriją.
Skelto akmens mūro vandens malūnas su puošniu raudonų plytų karnizu taps vienu iš technikos paveldą reprezentuojančių objektų mūsų šalyje. Malūnas statytas 1902 metais, ankstesnio malūno, minimo 1727 metų dvaro inventoriuje, vietoje. Pirmos žinios apie Liubavo dvare stovėjusį malūną siekia XVI amžių.
Liubavo dvarą per pusės tūkstantmečio istoriją valdė Lietuvos politinio, kultūros ir dvasininkijos elito atstovai. Liubavo savininkais buvo šalies didieji kunigaikščiai, Mikalojus Radvila Rudasis, Golejevskiai, Krišpinai Kiršenšteinai, Teresė Tyzenhauzaitė, Tiškevičių ir Slizienių šeimos. Pirmasis iš Slizienių Liubave gyveno garsus XIX amžiaus Lietuvos skulptorius Rapolas Slizienis. Jis kartu su žmona Kamile Tiškevičiūte yra palaidotas Liubavo dvaro koplyčios-mauzoliejaus požemiuose.
Lankytojų centras Liubavo dvaro malūne įrengtas buvusioje malūnininko gyvenamojoje patalpoje, o gamybinėse patalpose restauruoti malimo, sijojimo, kruopų gaminimo įrenginiai. Iš svarbesnių įrangos darbų paminėtina restauruota originali vandens turbina, transmisija, atkurtas maišų pakėlimo mechanizmas ir kt. Taip pat įrengtos metalo ir medžio apdirbimo staklės, medienos pjovimo, skiedrų drožimo įrenginiai, pagal analogus atkurtas milvelis. Milvelius dar tarpukaryje iš malūnų išstūmė fabrikinė milo gamyba.
„Restauruodami Liubavo dvaro malūną siekėme kuo mažiau pakeisti paveldo objektą, išsaugoti kuo daugiau jo autentiškų detalių ir, jei įmanoma, naudoti statybos laikotarpio medžiagas. Norėjome, kad malūne jaustųsi pirmapradė jo atmosfera, pritaikymo elementai darniai įsilietų į bendrą visumą. Sunkiausia buvo rekonstruoti technologinę įrangą, nes nebuvo senųjų projektų. Teko ilgai nagrinėti įvairias likusias technologinės įrangos žymes malūno sienose, perdengimuose, pažinti įrengimų specifiką“, – pasakoja Liubavo dvaro muziejaus kūrėjas, viešosios įstaigos Europos parkas vadovas skulptorius Gintaras Karosas.
Liubavo dvaro malūnas-muziejus veiks nuo 2011 metų ir vėliau kasmet nuo balandžio 15 d. iki spalio 15 d.
Kontaktinis asmuo: Gintaras Karosas
Europos parko tel.: 8 5 2377 077, 8 698 30925
hq@europosparkas.lt , gk@europosparkas.lt
www.europosparkas.lt , www.liubavas.lt